Návody na stahování

Slovníček pojmů

CAM
Tento Rip je vytvořen pomocí digitální kamery přímo v kině. Pokud to situace umožňuje je použit malý stativ. Použití stativu však většinou není možné a tak se dosti často obraz třese. Film je rovněž obvykle snímán z nevhodného úhlu takže může být někdy zkreslený. Pokud je však film dobře ořezán nemusí být toto vidět. Zvuk je nasnímán pomocí mikrofonu umístěného přímo na kameře a u některých filmů (příkladně komedií) je slyšet smích okolo sedících diváků. Vzhledem k těmto faktorům je kvalita zvuku a obrazu většinou dosti špatná. Pokud je však při natáčení v kině málo lidí může být kvalita zvuku celkem uspokojivá.
TELESYNC
Telesync je prakticky to samé jako CAM s výjimkou toto, že je použit zvuk z externího zdroje (příkladně sluchátka pro nedoslýchavé, která jsou pomocí jacku připojeny ke konektoru na křesle). Tímto způsobem je možné dosáhnout skvělého zvuku, aniž by docházelo k narušování okolím. Telesync je většinou nasnímán v prázdném kině, nebo v projekční místnosti s použitím profesionální kamery a tak lze dosáhnout velmi kvalitního zvuku i obrazu. Různé telesyncy se však mnohdy dosti výrazně liší svojí kvalitou, a tak než začnete takový film stahovat je rozumné si nejdříve stáhnout krátkou ukázku, která bývá velmi často součástí releasu. Mnoho telesynců je vlastně CAM s dosti špatnou kvalitou, takže buďte chytří a nestahujte vše co vám přijde pod ruku.
TELECINE
TELECINE je přístroj, který nasnímá film přímo z filmových kotoučů. Obraz i zvuk je potom velmi kvalitní, avšak hodně záleží na typu a ceně použitého přístroje. Takto nasnímaný film má potom správný poměr stran, mnohdy dokonce ideálně 4:3. Telecine je někdy zaměňován s TIMECODE, což je ukazatel času v některých screenerech.
SCREENER
Ještě před vlastním vydáním filmu se mnohdy dostává do oběhu VHS kazeta, kterou rozesílají výrobci do různých firem jako propagační materiál (příkladně členům Oskarové poroty). Screener má většinou formát 4:3 (tzn. jako neořezaný full screen). Existují však i širokoúhlé screenery. Screener poznáte obvykle snadno pomocí tzn. tickeru což je nápis, který v různých intervalech běhá obvykle ve spodní části filmu a upozorňuje diváka na zákaz kopírování dané verze filmu včetně uvedeného telefonního čísla na které můžete zavolat a upozornit na pirátskou verzi, která se vám právě dostala do ruky. Aby se dala taková kopie poznat bývá obraz v nějakých částech černobílý, většinou jen na krátkou dobu v určitý okamžik. Kvalita výsledného ripu je opět odvislá od ceny a druhu ripovacího zařízení (příkladně přístroj MASTER copy - dobrá kvalita, nebo rip z videa do počítače pomocí různých laciných komponentů - velmi špatná). Většina VHS screenerů je předělána na VCD (videoCD). Některé jsou dokonce udělány do SVCD(SuperVideoCD), ale většinou je kvalita screenerů velmi špatná.
DVDSCREENER
Stejný princip jako screener pouze s tím rozdílem, že zdrojem v tomto případě není kazeta, ale DVD. Film bývá většinou širokoúhlý, ale bez extra bonusů a doplňků které byly na původním DVD (ořezáno kvůli snížení objemu dat). Běžící nápis je většinou průhledný a neruší tak sledování filmu. Pokud tvůrce ripu umí tyto ripy dělat je kvalita dokonalá. Obvykle se převádí do SVCD nebo DivX/XviD.
DVDRip
Kopie klasického prodávaného DVD. Někdy ale může jít o PRE retail (například, Star Wars episode 2 a obsah skutečného DVD v obchodě může být jiný, ale většinou není) u tohoto ripu je excelentní kvalita. DVDripy se předělávají do SVCD a DivX/XviD.
VHSRip
Naripování klasické VHS kazety obvykle z půjčovny. Většinou se používá na krátké shoty, sport, nebo porno. Kvalita spíše podprůměrná.
TVRip
Televizní seriály naripované z kabelovky (a nebo pomocí digitálního satelitu, kvalitního kabelového rozvodu) většinou se takhle ripují speciální epizody seriálů které nikde jinde než na satelitu nevysílají. Ve většině případů se používá k ripnutí filmu počítač a Tv nebo satelitní PCI karta. Dosti často se takto ripuje rovnou do formátu MPEG2, většinou se tyto ripy předělávají na VCD/SVCD/DivX/XviD. Kvalita bývá různá podle toho jak a kdo daný rip provedl.
WORKPRINT
Je to kopie filmu, který není dokončený. Mohou úplně chybět některé scény či hudba a kvalita může být od perfektní k velmi špatné. Nějaké WP mohou být docela dost jiné než finální film (příkladně v Men In Blacks třeba chyběli nestvůry a herci) a nebo naopak mohou být ve filmu scény které jsou ve finální verzi vystřihnuty (příkladně Jay and Silent Bob). WP se tak mohou stát velikou raritou ve vaší sbírce filmů, ale záleží na kvalitě.
DivX Re-Enc
Je to film který byl vytvořen překódováním VideoCD do malého Divx filmu. Tento způsob distribuce filmů volí malé skupiny a šíří je po sdílených sítích. Výhoda tohoto formátu je malá velikost výsledných filmů (200MB), ale kvalita je většinou velmi špatná.
Watermarks
Mnoho filmů, které většinou pochází z Asie a jiných končin mají v horním rohu malé logo autora ripu nebo skupiny. Po celou dobu filmu je logo v rohu obrazovky a kazí zážitek z filmu.
Asian Silvers / PDVD
Jsou to filmy od východních pirátů, které většinou nabízí spousta skupin. Dají se velice levně pořídit v mnoha zemích (Indie, Thajsko, Čína, Malajsie), kvalita je většinou strašná a většinou se distribuují jako VideoCD. PDVDs je vlastně to stejné akorát vylisováno na DVD. Mají většinou vypínatelné titulky a kvalita je oproti Silers o dost lepší. V dnešní době je kvalita většiny SILVERS a PDVD velice dobrá a někdy stejná jako oficiální DVD, velice často se z nich ripují VCD.
DVDR
DVDR je zkratka DVD Recordable, u filmů se jedná o rip z DVD nosiče. DVDR je ta nejvyžší možná kvalita filmu, kterou lze získat.
R5
Před vydáním retail DVD verze daného filmu, který lze v nejlepší kvalitě zakoupit v obchodech vydává i tzv. R5 verzi, což je vlastně něco jako pirátský TELECINE, zpracovaný špičkovými odborníky v profesionálních studiích. Tato verze má vysokou kvalitu, kterou lze mnohdy přirovnat k DVDSCREENERu. Ne výjímečně jsme byli svědky toho, že rip označený jako TELECINE kvalitou DVDSCREENER dokonce převyšoval. R5 však není zcela čistý, na záznamu lze najít vlasy či jiné chyby, které však normální divák okem nepostřehne. Ukázky takových chyb si můžete prohlédnout na obrázcích na konci tohoto postu. Tato “nečistá” verze jde potom v Rusku do obchodu ještě před vydáním retail DVD přibližně v době, kdy se na černých trzích objevují první amatérské pirátské TELECINE ripy nevalné kvality. Velká filmová studia se tak vlastně snaží konkurovat pirátům.
VCD
Jedná se o formát mpeg1, který má konstantní bitrate 1150kbit. Používají se dva druhy rozlišení a to 352x288 (PAL) a 352x240 (NTSC). Na jedno CD se vejde cca 74minut videa a soubor daného ripu má potom koncovku mpeg. Tyto ripy jsou často vyvedeny jako CAM, TELESYNC, TELECINE, nebo SCREENER a jejich kvalita bývá obvykle průměrná až podprůměrná.
SCVD
Jedná se o formát mpeg2, který má narozdíl od VCD variabilní bitrate až do 2500kbit a pro jednotlivé normy rozlišení 480x480 (NTSC) a 480x576 (PAL). Jedno CD může obsahovat od 30 do 74minut videa a soubor daného ripu má potom koncovku mpeg. Tyto ripy jsou opět povětšinou vyvedeny jako CAM, TELESYNC, TELECINE, nebo SCREENER a jejich kvalita bývá obvykle o něco málo lepší než VCD.
XviD
Formáty založeny na MPEG-4 kompresi. MPEG-4 komprese je kvalitní a přitom úsporná. Na dekódování potřebuje daný formát poloviční čas a kvalita výsledného ripu bývá velmi dobrá. Soubory mají koncovku avi a nejčastěji jsou vyvedeny jako DVDSCREENER, nebo DVDRip.
XVCD
Formát XVCD není u společnosti MPEG specifikován. Je to vlastně VCD s nestandardními hodnotami. Např. rozlišení 720 imes576, datový tok videa 2500kbit, zvuk 384kbit/s. Podle datového toku se na CD médium vleze přibližně 40--120 minut. Soubor ripu má koncovku mpeg a kvalita bývá obvykle o něco málo lepší jak u klasického VCD.
XSVCD
Formát XSVCD je podobně jako XVCD pro SVCD, tedy jiné parametry pro SVCD. Hovoří se až o 9,6Mbit/s, rozlišení až 720 imes576. Na jedno CD médium se vleze přibližně 20--120 minut videa. Soubor ripu má koncovku mpeg a kvalita bývá obvykle o něco málo lepší jak u klasického SVCD.
MiniDVD
MiniDVD opět není oficiálním formátem. Ve skutečnosti je to formát DVD uložený na médium CD. Výhody jsou stejné jako u DVD, nevýhodou je malá kapacita média CD a nízká podpora ve stolních DVD přehrávačích. Na miniDVD lze uložit přibližně 20--120 minut videa.
DVDR
DVD byl výraz pro Digital Video Disk. Uvažovalo se ale i pro jiné využití DVD disků, proto DVD znamená Digital Versatile Disk a video se pak značí DVD Video. Disky DVD mohou být jednovrstvé, dvouvrstvé, jednostranné a oboustranné. Nejběžnější DVD Video disky jsou jednostranné a dvouvrstvé s kapacitou téměř 8,4GB, jednovrstvé pak mají kapacitu 4,7GB. Na takto velké médium se vleze dvouhodinový film v rozlišení 720 imes576 a ve velmi vysoké kvalitě. Formát podporuje až 9 různých záběrů kamer, vhodné např. pro záznam sportovního utkání, 8 zvukových stop (pro různé jazykové mutace) ve formátu MP2, AC3 nebo PCM. Také podporuje až 32 titulků. Celkový maximální datový tok je určen na 9,6Mbit/s. DVD Video podporuje i interaktivní menu. V dnešní době se na DVD Video nejvíce distribuují filmy. Na DVD médium se vleze přibližně 1--5 hodin videa, podle datového toku.
DUPE
Pokud již něco bylo vydáno, není důvod aby tento release vyšel znovu. Některé lame grupy však takový release někdy vydají, protože buď neví že již jednou vyšel, nebo ten stávající neprávem označí za špatný a svůj berou jako PROPER (viz. níže). Takový release je pak označen jako DUPED, daná grupa patřičně zkritizována a její členové označeni za stádo lam.
PROPER
Warez scéna má určitá pravidla a jedním z nich je i to, že každý release (pokud je v pořádku) může v rámci scény vyjít jen jednou, jinak je označen jako DUPED (viz. výše). Pokud se však jedná příkladně o TELECINE nějakého filmu a jeho kvalita je velmi špatná, nebo špatně cracknutou hru, potom může jiná grupa tento release vydat znovu. Aby takový release nebyl označen hanlivým tagem DUPED je k němu přidán přívlastek PROPER. Pak je jasné, že se jedná o lepší (správnou, opravenou) verzi původně vadného filmu (hry ?) a nikoliv o trapný duplikát.
LIMITED
Takto je označen film, který je obvykle určen pro užší skupinu lidí a je (ve státech) promítán v omezeném počtu kin (obvykle 250 a méně). Většinou se jedná o krátké filmy, umělecké filmy, dokumenty, atd.
INTERNAL
Jedná se o vydání pro užší skupinu lidí, většinou v rámci nějaké grupy, nebo IRC kanálu. Nejčastěji se jedná o filmy nižší kvality (například rip natočený kamerou z divadla). Aby grupa, která takový release vydá nebyla označena pro jeho nízkou kvalitu za lamerskou dá mu přívlastek INTERNAL a schraňuje jej na svém soukromém sajtu pro downloading svých členů případně i (po domluvě se správcem sajtu) pro další skupiny.
REPACK
Každý release je zabalen do archívu. Pokud je tento nějak poškozen, nebo je neúplný vyjde opětovně s přívlastkem REPACK jakožto oprava toho původně špatného packu.

NUKE

Opět hanlivý přívlastek. NUKE je označení pro release, který obsahuje nějakou, obvykle závažnější, chybu. Může se jednat o nefunkční hru, špatně ripnutý film ? takový release je pak globálně označen za vadný a jeho šíření zastaveno. Grupa, jejíž vydání je takto počastováno ztrácí kredit a dobré jméno na warez scéně.
BAD A/R
špatný poměr obrazu (př.: protáhlé obličeje)
BAD IVTC
špatný proces převodu framerate
WS
Zkratka pro wide screen, neboli širokoúhlý formát filmu. Na monitoru je v horní a dolní části film vymezen černými pásy. Film probíhá úzce, ale zeširoka jako v kině.
FS
Full screen ? film je vyveden tak, že jej na monitoru vidíte v celé výšce obrazovky a ve vodorovném směru zabírá podstatně menší část obrazu než WS formát. Wide screen je tedy lepší.
STV
Značí, že film nebyl nikdy promítán v kině a šel přímo na videokazety. Obvykle je dosti obtížné sehnat o takovém filmu na internetu nějaké informace.
Grupa
Označení pro organizovanou skupinu lidí zabývající se převážně vydáváním kopií her, filmů a programů prostřednictvím internetu.